
Semi Automatic Screw Capping Machine
Price: 280000.00 INR / Unit
(280000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Accuracy | A+-1% |
| Sealing Speed | 20-40 bottles per minute |
| Application | Screw capping of bottles, jars, vials |
| Dimension (L*W*H) | 600 mm x 400 mm x 900 mm |
| Seals Type | Screw Cap |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Production Capacity | 700-1000 bottles/hour |
| Type | Semi Automatic Screw Capping Machine |
| Weight | 60 kg |
| Sealing Length | Adjustable |
| Condition | New |
| Contact Load | Single Phase |
| Color | Stainless Steel |
| Driven Type | Electric motor |
| Filling Capacity | Up to 1000 bottles/hour |
| Sealing Type | Screw Capping |
| Voltage | 220 Volt |
| Power | 220V / 50Hz / 0.37 kW |
| Packaging Speed | Up to 40 BPM |
| Packaging Material | Plastic, Glass, Metal bottles |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Brand Name | SIDDHIVINAYAK AUTOMATION |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units, |
| Stock Quantity | 5 |
| Unit Type | Unit/Units, |
| Currency | INR |
| Color | Stainless Steel |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Price | 280000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Siddhivinayak Automation is one of the leading manufacturer, exporter & Supplier High-quality Packaging Machinery. We have the complete technical knowhow & expertise which give us an extra edge over our competitors. We believe in complete customer satisfaction which makes us there preferred choice. We also provide technical guidelines to our current as well as prospective clients. We have a right set of team and technology which is based on philosophy of just as a customer want. We can provide customise solutions as per specific need and requirement.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
30
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ADAFS7450H1Z4
Payment Mode
Cheque, Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ADAFS7450H1Z4
Ahmedabad, Gujarat
Partner
Mr Amrish G Patel
Members since
9 Years
Address
Plot No 64,65,66 & 67, Adarsh Silver Ind. Est., RD No 5, Kathwada, GIDC, Ahmedabad, Gujarat, 382430, India
screw capping machine in Ahmedabad
Report incorrect details










































