
Automatic Screw Capper Machine With Conveyor
Price: 280000.00 INR / Unit
(280000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Filling Capacity | 30 ml to 1000 ml bottles |
| Sealing Type | Rotary Screw Capping |
| Dimension (L*W*H) | 2200 mm x 900 mm x 1600 mm |
| Weight | Approx. 350 kg |
| Power | 1.5 kW |
| Color | Stainless Steel Finish |
| Application | Bottle Capping in Pharmaceutical, Chemical, Food, and Beverage industries |
| Packaging Material | Plastic, Glass, PET |
| Condition | New |
| Packaging Speed | 60-120 bottles per minute |
| Accuracy | A+-1% |
| Sealing Speed | Up to 120 bottles/min |
| Voltage | 220V / 50Hz |
| Seals Type | Screw Cap |
| Automation Grade | Automatic |
| Sealing Length | Customizable as per bottle size |
| Type | Automatic Screw Capper Machine With Conveyor |
| Driven Type | Electric/Motorized |
| Production Capacity | Up to 6000 bottles/hour |
| Contact Load | Standard Industrial Load |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 , , Unit/Units |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 15 |
| Unit Type | , Unit/Units |
| Color | Stainless Steel Finish |
| Price | 280000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | SIDDHIVINAYAK AUTOMATION |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Siddhivinayak Automation is one of the leading manufacturer, exporter & Supplier High-quality Packaging Machinery. We have the complete technical knowhow & expertise which give us an extra edge over our competitors. We believe in complete customer satisfaction which makes us there preferred choice. We also provide technical guidelines to our current as well as prospective clients. We have a right set of team and technology which is based on philosophy of just as a customer want. We can provide customise solutions as per specific need and requirement.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
30
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ADAFS7450H1Z4
Payment Mode
Cheque, Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ADAFS7450H1Z4
Ahmedabad, Gujarat
Partner
Mr Amrish G Patel
Members since
9 Years
Address
Plot No 64,65,66 & 67, Adarsh Silver Ind. Est., RD No 5, Kathwada, GIDC, Ahmedabad, Gujarat, 382430, India
screw capping machine in Ahmedabad
Report incorrect details










































