
Automatic Screw Capping Machine
Price Trend: 40000.00 - 80000.00 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Condition | New |
| Type | Automatic Screw Capping Machine |
| Color | Stainless Steel Finish |
| Dimension (L*W*H) | 2000 x 900 x 1800 mm |
| Driven Type | Electric Motor |
| Voltage | 220V/380V, 50/60Hz |
| Accuracy | High (99%+) |
| Sealing Speed | 30-60 bottles per minute |
| Application | Bottles, Pharmaceuticals, Food and Beverage, Chemical Industries |
| Sealing Type | Rotary Capping |
| Seals Type | Screw Cap |
| Packaging Material | Plastic, Glass, PET, HDPE |
| Power | 1.5 kW |
| Production Capacity | 1800-3600 bottles per hour |
| Sealing Length | Adjustable as per bottle size |
| Contact Load | Standard |
| Packaging Speed | 30-60 bottles per minute |
| Automation Grade | Automatic |
| Weight | Approx. 300 kg |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 2-4 Week |
Company Details
Siddhivinayak Automation is one of the leading manufacturer, exporter & Supplier High-quality Packaging Machinery. We have the complete technical knowhow & expertise which give us an extra edge over our competitors. We believe in complete customer satisfaction which makes us there preferred choice. We also provide technical guidelines to our current as well as prospective clients. We have a right set of team and technology which is based on philosophy of just as a customer want. We can provide customise solutions as per specific need and requirement.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
30
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ADAFS7450H1Z4
Payment Mode
Cheque, Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ADAFS7450H1Z4
Ahmedabad, Gujarat
Partner
Mr Amrish G Patel
Members since
9 Years
Address
Plot No 64,65,66 & 67, Adarsh Silver Ind. Est., RD No 5, Kathwada, GIDC, Ahmedabad, Gujarat, 382430, India
screw capping machine in Ahmedabad
Report incorrect details










































