
Room Heater - Heavy Gauge Body, Solid Tubular Heating Elements | Superior Heating Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Room Heater |
| Dominant Color | Black |
| Heating Element | Tubular |
| Power | 1500W |
| Voltage | 230V |
| Dimensions | 30x20x15 cm |
| Weight | 2kg |
| Safety Features | Overheat protection |
| Material | Plastic, Metal |
| Usage | Heats small to medium sized rooms efficiently. |
| Features | Quick heating, Energy efficient, Compact design, Safe operation, Easy to use |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Uma Sales Corporation has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Heaters in bulk from Uma Sales Corporation at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Gurugram, Haryana
Director
Mr. Y. K. Sharma
Address
Plot No. 324/3, Sadar Bazar Road, Behind Post Office, Roshan Pura, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details






























