
Room Heaters - Quality Approved Materials , Excellent Performance And Stringent Testing Standards
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Room Heater |
| Dominant Color | Black |
| Power | 1500W |
| Voltage | 230V |
| Dimensions | 20x15x10cm |
| Weight | 1kg |
| Material | Plastic, Metal |
| Safety Features | Overheat Protection |
| Usage | Heats small rooms, offices, or personal spaces efficiently, providing quick and instant warmth. |
| Warranty | 1 year |
| Features | Quick heating, Instant warmth, Compact size, Easy use, Energy efficient |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Arihant Electricals has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Heaters in bulk from Arihant Electricals at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAAPM9950F1ZK
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAAPM9950F1ZK
Mumbai, Maharashtra
Manager
Mr. Pratik Mehta
Address
Plot No. A-203, Akshar Dham, Narayan Nagar, L.B.S. Marg, Ghatkopar (West), Mumbai, Maharashtra, 400086, India
Report incorrect details
































