
Room Heater - Energy Saving Technology | Portable Design With Handle, High Efficiency
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Room Heater |
| Dominant Color | Brown |
| Heating Element | Halogen |
| Power | 1500W |
| Dimensions | 40x30x20cm |
| Weight | 3kg |
| Safety Features | Tip-over switch |
| Material | Plastic, Metal |
| Usage | Heats small to medium-sized rooms effectively, ideal for supplementary or personal room warming |
| Features | Portable, Energy saving, Easy use, Low price, Room heating |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, M. B. ELECTRICALS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Heaters in bulk from M. B. ELECTRICALS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Harminder Singh
Address
Plot No.T/11, Lane No. 10, Shiv Mohan Band Building, Anand Parbat Indl. Area, New Delhi, Delhi, 110005, India
room heaters in New Delhi
Report incorrect details



























