
Room Heater - High Efficiency | Premium Quality, Outstanding Performance, Energy Saving
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Room Heater |
| Dominant Color | White |
| Power | 1500W |
| Voltage | 230V |
| Heating Element | Quartz |
| Dimensions | 500x200x150 mm |
| Weight | 2kg |
| Safety Features | Overheat protection |
| Material | Plastic, Metal |
| Warranty | 1 year |
| Usage | Heats rooms up to 15 sq. meters efficiently and safely for residential use. |
| Features | Quick heating, Energy efficient, Easy to use, Safe operation, Portable design, Compact size |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Electro Crafts has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Heaters in bulk from Electro Crafts at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Varanasi, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. N. D. Mandhan
Address
B-32/28A-7, Saket Nagar, Varanasi, Uttar Pradesh, 221005, India
Report incorrect details
































