
Room Heater - High-grade Material, Modern Technology , Energy Efficient Heating Solution
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Room Heater |
| Dominant Color | Blue |
| Power | 1500W |
| Voltage | 220V |
| Dimensions | 30x20x15 cm |
| Material | Metal & Plastic |
| Weight | 2 kg |
| Safety Features | Tip-over switch |
| Usage | Heats small to medium rooms effectively, ideal for supplemental home heating. Provides instant warmth. |
| Features | Quick Heating, Safe Operation, Compact Design, Energy Efficient, Easy to use |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, S. R. Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Heaters in bulk from S. R. Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Noida, Uttar Pradesh
Name
Mr. Asif
Address
C-362, Sector-10, Noida, Uttar Pradesh, India
room heater in Noida
Report incorrect details










































