
Rice Packaging Machine - Stainless Steel Build, High-efficiency Design For Bulk Packaging
Price: 649000.00 INR / Unit
(550000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
649000.00 INR / Unit
Weight :
100.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Noise Level | Low |
| Filling Range | 500 g to 50 kg |
| Application | Rice, Grains, Food Packaging |
| Features | Stainless Steel Construction, Touch Screen Operation, Automatic Weighing |
| Color | Silver |
| Power Supply | AC |
| Usage | Commercial, Industrial Food Packaging |
| Type | Other, Rice Packaging Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Feature | Other, High Precision, Durable, Easy Operation |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Vacuum Packaging Machine |
| Capacity | 30-60 Bags Per Hour |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Drive Type | Electric |
| Power | 2.5 kW |
| Voltage | 220V/380V |
| Weight (kg) | 600 kg |
| Dimension (L*W*H) | 1800 x 1100 x 1900 mm |
| Sealing Type | Heat Sealing |
| Supply Ability | 15 Per Month |
| Delivery Time | 20 Days |
| Returnable | No |
| GSTIN | 18% |
| Min Quantity | 1 |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| MRP | 649000.00 INR |
| Currency | INR |
| Shipping Type | free |
| Pkg Box Length | 36.00 in |
| Pkg Box Height | 106.00 in |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Color | Silver |
| Weight | 100.00 Kilogram |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price | 550000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | UNIQUE PACKAGING MACHINES |
| Max Quantity | 10 |
| Pkg Box Breadth | 36.00 in |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, UNIQUE PACKAGING MACHINES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packaging Machine in bulk from UNIQUE PACKAGING MACHINES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2011
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
08AMSPG1975C1ZW
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Certification
ISO9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AMSPG1975C1ZW
Jaipur, Rajasthan
Proprietor
Mr. Ashok
Members since
11 Years
Address
24A, 24B, Main Khatu Shyam Ji Road, Kalyan Nagar, Road No 5, VKI Area, Sikar Road, Jaipur, Rajasthan, 302013, India
rice packaging machines in Jaipur
Report incorrect details

































