
Rice Poha Packing Machine
Price: 450000.00 INR / Piece
(450000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Usage | Suitable for packing rice poha and similar granular products |
| Power Supply | Single Phase/Three Phase |
| Noise Level | Low |
| Filling Range | 10aEUR"1000 grams |
| Features | Stainless Steel Contact Parts, Digital Display, Easy Operation |
| Color | Silver |
| Application | Rice Poha, Flakes, Granules, Dry Fruits, Snacks |
| Type | Other, Rice Poha Packing Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Feature | Other, High Efficiency, Corrosion Resistant, Low Maintenance |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Multihead Weigher |
| Capacity | 30-60 Pouches/Minute |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | Other, PLC |
| Drive Type | Electric |
| Power | 2.5 kW |
| Voltage | 220-240 V |
| Weight (kg) | 700 kg |
| Dimension (L*W*H) | 1800 x 1050 x 2200 mm |
| Sealing Type | Other, Center Seal/Three Side Seal |
| Supply Ability | 30 Per Month |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 450000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Brand Name | UNIQUE PACKAGING MACHINES |
| Packsize | 1 |
| Color | Silver |
| Stock Quantity | 10 |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, UNIQUE PACKAGING MACHINES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packaging Machine in bulk from UNIQUE PACKAGING MACHINES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2011
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
08AMSPG1975C1ZW
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Certification
ISO9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AMSPG1975C1ZW
Jaipur, Rajasthan
Proprietor
Mr. Ashok
Members since
11 Years
Address
24A, 24B, Main Khatu Shyam Ji Road, Kalyan Nagar, Road No 5, VKI Area, Sikar Road, Jaipur, Rajasthan, 302013, India
automatic packaging machines in Jaipur
Report incorrect details



























