
Poultry Circulation Fan - Plastic Blade, 600-800mm Diameter, 0.5hp Motor, 940 Rpm | Ip44 Protection Class, Lightweight 10-15kg, Effective In Poultry House Ventilation
Price: 8000.00 INR / Piece
(8000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Motor Power | 0.5hp |
| Motor Speed | 940 rpm |
| Blade Material | Plastic |
| Fan Diameter | 600-800mm |
| Weight | 10-15kg |
| Protection Class | IP44 |
| Usage | Poultry house ventilation; Improves air quality and temperature control in poultry farms. |
| Features | Air circulation, Poultry cooling, Efficient design, Durable motor, Easy installation |
| Supply Ability | 50 Per Day |
| Delivery Time | 3 - 4 Days |
| Stock Quantity | 255 |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Price | 8000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | P poultry equipment service |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 50 Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06BNVPJ3716M1ZF
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06BNVPJ3716M1ZF
Karnal, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Krishan
Address
Meerut Road, Near Suger Mil, Prithivi Vihar, Karnal, Haryana, 132001, India
poultry exhaust fan in Karnal
Report incorrect details









































