
Pouch Packing Machines - Mild Steel, 2500x950x750 Mm, Silver | Semi-automatic, 1800 Kg/hr Capacity, 2-3 Hp Power
Price: 165200.00 INR / Unit
(140000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
166000.00 INR / Unit
Weight :
200.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Silver |
| Material | Mild steel |
| Capacity | 1800 Kg/hr |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Drive Type | Electric |
| Power | 2-3 Horsepower (HP) |
| Voltage | 240-380 Volt (v) |
| Weight (kg) | 300-600 Kilograms (kg) |
| Dimension (L*W*H) | 2500 x 950 x 750 Millimeter (mm) |
| Warranty | 1 Year |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 50 Per Month |
| Delivery Time | 4 Week |
| Packaging Details | Wooden Box. |
| Main Export Market(s) | Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Length | 65.00 cm |
| Pkg Box Breadth | 60.00 cm |
| Weight | 200.00 Kilogram |
| Stock Quantity | 10 |
| Min Quantity | 1 |
| Moq | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Color | Silver |
| Shipping Type | order_percent |
| Shipping Rate | 6.00 |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Max Quantity | 10 |
| Price | 140000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Unit/Units |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| MRP | 166000.00 INR |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Brand Name | PRESTO PACK |
| Pkg Box Height | 220.00 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
1996
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
36AABCP7008F1ZN
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AABCP7008F1ZN
Hyderabad, Telangana
Managing Director
Mr Ch. Uma Maheswara Rao
Members since
25 Years
Address
Plot no:59, Door no: 05-55/59, KK Owners Society, Near Haryana Weigh Bridge, Jeedimetla, Hyderabad, Telangana, 500100, India
pouch packing machine in Hyderabad
Report incorrect details


































