
Pouch Packaging Machine For Milk - Co Extruded Virgin Film, 1500x450x450mm, 25-30 Sachets/min | Float Balanced Gravity Flow, Precise Sealing, Easy Operation, Pouch Counter Provided
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Feeding head | Float balanced gravity flow |
| Production speed | 25-30 sachets / min. |
| Packing range | 250-500-1000ml |
| Film width | up to 325 mm. |
| Film thickness | 60 to 80 micron |
| Flm material | co exctruded vigin film |
| Sealer heating system | continuous only |
| Inner core dia. Of film roll | 70mm |
| Outer dia. Of the film roll | up to 350mm |
| Pouch style | 3 or 4 side seal pillow pouch |
| Pouch width | up to 150mm |
| Pouch length | up to240mm. |
| Power consumption | 1. 5 kw/ hour. |
| Peak power | 3 kw |
| Power requirement | single/three phase, 230v, 50hz |
| Pouch counter | provided |
| Date printing device | optional |
| Machine dimensions | 1500 (h) x 450 (w) x 450 (depth) |
| Net weight | 400 kgs (approx). |
| Features | Easy Operation, High Speed, Durable Design, Efficient Filling, Precise Sealing, Cost-Effective, Versatile Packaging |
Product Overview
Key Features
Technical Specification :
Feeding head : Float balanced gravity flow
Production speed : 25-30 sachets / min.
Packing range : 250-500-1000ml
Film width :up to 325 mm.
Film thickness : 60 to 80 micron.
Flm material : co exctruded vigin film
Sealer heating system : continuous only
Inner core dia. Of film roll : 70mm.
Outer dia. Of the film roll :up to 350mm.
Pouch style : 3 or 4 side seal pillow pouch
Pouch width :up to 150mm
Pouch length :up to240mm.
Power consumption : 1. 5 kw/ hour.
Peak power : 3 kw.
Power requirement : single/three phase, 230v, 50hz
Pouch counter : provided.
Date printing device : optional.
Machine dimensions :1500 (h) x 450 (w) x 450 (depth)
Net weight : 400 kgs (approx).
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Sri Deepthi Packaging Technologies has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Packaging Machine from Sri Deepthi Packaging Technologies at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36AXYPG9413C2Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AXYPG9413C2Z7
Hyderabad, Telangana
Director
Mr G. Santhosh
Address
H. No.-6/2/150, Road no : 2 Shobana Colony, Hyderabad, Telangana, 500042, India
milk pouch packing machine in Hyderabad
Report incorrect details







































