





Plastic Bottle Making Machine
Price: 360000.00 INR / Unit
(360000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Industrial Blue |
| Product Type | Plastic Bottle Making Machine |
| General Use | PET Bottle Production |
| Material | Other, Mild Steel Structure |
| Capacity | 2400 Bottles Per Hour |
| Weight (kg) | Approx 1200 |
| Type | Other, Stretch Blow Moulding |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Blow Moulding Type | Other, Fully Automatic |
| Cavity Quantity | 2 Cavity |
| Clamping Force | High Precision Hydraulic |
| Clamping Stroke | Standard |
| Mould Stroke | Adjustable |
| Stretching Stroke | Customizable |
| Low Pressure Air Displacement | Standard |
| High Pressure Air Displacement | Optimized |
| Power | 10-15 kW |
| Infrared Heater | Other, Fitted |
| Voltage | 380V |
| Dimension (L*W*H) | 2000 x 1200 x 1900 mm |
| Feature | Other, Custom Bottle Size |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Brand Name | DHRUV PET INDUSTRIES |
| Unit Type | Unit/Units |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 5 |
| Color | Industrial Blue |
| Packsize | 1 |
| Price | 360000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2025
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27CHWPJ4109G1Z2
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27CHWPJ4109G1Z2
Virar, Maharashtra
proprietor
Mr. Sadanan Jaiswal
Address
No 2, Gharatwadi Road, Vasai Virar, Virar, Maharashtra, 401208, India
Report incorrect details


























