
Plastic Bobbins - Durable Plastic Material | Ideal For Textile, Jari, Power Looms & More
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Plastic |
| Color | Beige |
| Diameter | 50-100mm |
| Height | 75-150mm |
| Weight | 50-200g |
| Usage | Textile yarn winding, jari, power looms |
| Compliance | BIS |
| Features | Durable, Lightweight, Versatile, Cost-effective, Reusable |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Others |
| Delivery Time | within 1 Week |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ABC CREATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Products in bulk from ABC CREATION at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Surat, Gujarat
Proprietor
Mr. Bhavesh Patel
Address
Plot No. 44, GOTHAN INDUSTRIAL ESTATE, NEAR KABIRWADI, NEAR UMIYA CHOWK, A K ROAD, Surat, Gujarat, India
plastic bobbins in Surat
Report incorrect details






























