
Paper Cup Making Machine - High-grade Raw Material, Latest Technology, Quality Assurance Equipment | Sourced From Certified Vendors, Precision Manufacturing Standards
Price: 660000.00 INR / Unit
(660000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 1500x1000x1800mm |
| Power | 3.7kW |
| Voltage | 380V |
| Production Capacity | 100-150 cups/min |
| Weight | 1000kg |
| Noise Level | 75dB |
| Features | High Speed, Durable, Easy Operation, Automatic, Low Maintenance, Energy Efficient, Cost Effective |
| Grade | Automatic |
| Color | Blue & Gray |
| Type | Other, Paper Cup Making Machine |
| Computerized | Yes |
| Control System | Human Machine Interface |
| Warranty | Yes |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 2 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Packaging Details | As per the Industrial Standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| Price | 660000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Color | Blue & Gray |
| Stock Quantity | 5 |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | NIRVANAS INDUSTRIES LIMITED |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, NIRVANAS INDUSTRIES LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Paper, Paper Converting Machinery from NIRVANAS INDUSTRIES LIMITED at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
300
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
Business Development Executive
Mr. Nirvanas Industries Ltd
Address
Dr.No. 8/2/293/82/A/796-B, 4th Floor, Road No.36, Jubilee Hills, Hyderabad, Telangana, 500033, India
paper cup making machines in Hyderabad
Report incorrect details






































