
Paper Calendering Machine
Price: 1800000.00 INR / Piece
(1800000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Noise Level | <65 dB |
| Frame Type | Rigid welded, heavy frame |
| Control System | Other, PLC Controlled |
| Model No | PCM-120HD |
| Motor Power | 11 kW |
| Frequency | 50 Hz |
| Lubricating System | Automatic |
| Machine Type | Paper Calendering |
| Features | Heavy Duty Frame, High Precision Rollers, Adjustable Pressure |
| Production Capacity | 1000-3000 kg/hr |
| Operating Temperature | Ambient to 120C |
| Accuracy | 0.02 mm |
| Power Rating | 15 kW |
| Cooling System | Water Cooled Rollers |
| Drive | AC Drive |
| Voltage | 380 V |
| Connectivity Options | Industrial Ethernet / Remote Monitoring Capability |
| Color | Blue & White |
| Product Type | Other, Paper Calendering Machine |
| Technology | Other, Hot & Cold Calendering Technology |
| Power Source | Other, Electric |
| Operating Type | Automatic |
| Power | 15 kW |
| Pressure | Variable, up to 120 kg/cm2 |
| Surface Treatment | Other, Paint Coated |
| Dimension (L*W*H) | 2200 x 1600 x 2000 mm |
| Weight (kg) | 4800 kg |
| Usage & Applications | Paper Sheet Smoothing, Finishing, Glazing |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 50 Per Month |
| Delivery Time | 20-30 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 10 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 1800000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Color | Blue & White |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Smart Roll Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Machineries from Smart Roll Industries at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
50
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ADKFS5482M1ZF
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ADKFS5482M1ZF
Surat, Gujarat
Partner
Mr. Ankit
Members since
1 Years
Address
Block No.25/13/14, Paiki, Plot No.13, Moje Vareli, Tal. Palsana, Surat, Gujarat, 394327, India
calendering machine in Surat
Report incorrect details

































