
Omron Programmable Controller Plc Cpm1a-mad01
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron Plc
In Stock
Product Specifications
| Feature | Compact design with integrated analog input/output |
| Mounting Type | DIN Rail/Panel Mount |
| Overheating Protection | NO |
| Insulation Material | Plastic |
| Connector Type | Screw terminal block |
| IP Rating | IP20 |
| Surface Finish | Matte |
| Shape | Rectangular |
| Operating Temperature | -10AdegC to 55AdegC |
| Product Type | Programmable Logic Controller (PLC) |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Standard industrial protection, Other |
| Frequency (MHz) | 50/60 MHz |
| Rated Voltage | 24V |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Analog and Digital |
| Color | Beige |
| Dimension (L*W*H) | 64mm x 90mm x 50mm |
| Weight | Approximately 200g |
| Warranty | 1 Year |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 24V DC |
| Size | Compact |
| Connection Type | Wired |
| Material | Plastic housing |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Electrical Goods, Equipment & Supplies in Bhavnagar
Report incorrect details



























