
Omron Programmable Controller Plc Cpm1a-40cdr-a
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron Plc
In Stock
Product Specifications
| Insulation Material | Plastic Housing |
| Operating Temperature | -10AdegC to 55AdegC |
| Shape | Rectangular |
| IP Rating | IP20 |
| Connector Type | Screw Terminals |
| Overheating Protection | YES |
| Feature | Programmable Logic Control |
| Surface Finish | Matte Finish |
| Mounting Type | Panel Mounting |
| Product Type | PLC |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Other, Standard |
| Frequency (MHz) | 50-60 Hz |
| Rated Voltage | 5V DC for Logic Circuit |
| Energy Consumption | Low Power Consumption |
| Output Type | Relay Output |
| Color | Beige |
| Dimension (L*W*H) | 90x115x35 mm |
| Weight | 300g |
| Warranty | 1 Year |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 100-240V AC |
| Size | Compact |
| Connection Type | Wired |
| Material | ABS Plastic |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Electrical Goods, Equipment & Supplies in Bhavnagar
Report incorrect details
























