
Omron Programmable Controller Plc Cpm1a-40edt
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron Plc
In Stock
Product Specifications
| Insulation Material | Polycarbonate |
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Efficiency | High, suitable for industrial use |
| Shape | Rectangular |
| IP Rating | IP20 |
| Connector Type | Screw terminal |
| Humidity % | 10 to 90% RH (non-condensing) |
| Feature | Expandability, compact size, high reliability |
| Overheating Protection | Other, Integrated Overload/Short Protection |
| Power Factor | 0.8 approx. |
| Surface Finish | Matt Plastic |
| Mounting Type | DIN Rail/Panel Mount |
| Product Type | PLC Controller |
| Application | Industrial automation, machine control |
| Protection Level | Other, Surge and short-circuit protected |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 100-240 VAC |
| Energy Consumption | Max 30 VA |
| Output Type | Relay |
| Color | Light Grey |
| Dimension (L*W*H) | 130 x 80 x 110 mm |
| Weight | Approximately 450 g |
| Phase | Single phase |
| Input Voltage | 100-240 VAC |
| Size | 40-Point |
| Connection Type | Terminal Block |
| Material | Plastic Housing |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Electrical Goods, Equipment & Supplies in Bhavnagar
Report incorrect details



























