



Omron Power Supply S8vs-12024ap
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Output Current | 5A |
| Operating Temperature | -10 to +60AdegC |
| Features | Digital display for output voltage and run time; Compact design; High reliability |
| Power Supply | Switching Power Supply |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Cooling Method | Natural Air Cooling |
| Rated Current | 5A |
| Phase | Single Phase |
| Noise Level | a%0$? 3 mV (rms, 10Hz to 55 MHz) |
| Power Factor | a%0Y= 0.93 |
| Output Type | Other, Single Output |
| Current Range | 0aEUR"5A |
| Rated Power | 120W |
| Working Temperature | -10 to +60AdegC |
| Application | Industrial Automation Machinery, Control Panels |
| Product Type | Power Supply Unit |
| Output Power | 120W |
| Output Frequency | 50/60 Hz |
| Input Voltage | 100-240V AC |
| Voltage Protection | Overvoltage/Overcurrent/Short Circuit Protection |
| Efficiency | Approximately 88% |
| Material | Industrial Grade Plastic |
| Line Regulation | a%0$? 0.4% (at rated input and output) |
| Storage Temperature | -25 to +65AdegC (with no condensation or icing) |
| Weight | Approx. 510g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
power supply unit in Bhavnagar
Report incorrect details





































