


Omron Power Supply Cqm1-pa216
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Noise Level | Low, Industrial Compliant |
| Output Current | 2.0A (at 5V DC), 0.8A (at 24V DC) |
| Power Factor | Complies with IEC standards |
| Output Type | DC |
| Current Range | 2.0A max (at 5V), 0.8A max (at 24V) |
| Application | PLC Automation, Factory Equipment, Process Controllers |
| Rated Power | 48 W |
| Connector Type | Screw terminals |
| Cooling Method | Natural Air Cooling |
| Rated Current | 2.0A (at 5V DC) |
| Power Supply | AC-DC |
| Features | Compact, DIN rail mountable, LED status indicator, Wide input voltage range |
| Working Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Phase | Single Phase |
| Product Type | Power Supply Unit (PSU) |
| Output Power | 48W (approx.) |
| Output Frequency | 50/60 Hz |
| Input Voltage | 85 to 264 VAC, 50/60 Hz |
| Voltage Protection | Overvoltage protection provided |
| Efficiency | Typically 75% or higher |
| Material | High-grade industrial plastic and metal |
| Line Regulation | A+-1% |
| Storage Temperature | -25AdegC to 65AdegC |
| Weight | Approx. 350g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
power supply unit in Bhavnagar
Report incorrect details




































