


Omron Power Supply S82k-05024
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Rated Current | 2.1 A |
| Features | Compact Size, DIN Rail Mount, RoHS Compliant |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Working Temperature | -10AdegC to +60AdegC |
| Current Range | 0-2.1 A |
| Cooling Method | Natural Air Cooling |
| Phase | Single Phase |
| Application | Industrial Automation, Control Panels, Machinery |
| Power Supply | Switching Power Supply |
| Noise Level | <50 dB |
| Operating Temperature | -10AdegC to +60AdegC |
| Power Factor | 0.5 (typical) |
| Output Type | DC |
| Output Current | 2.1 A |
| Rated Power | 50 W |
| Product Type | DIN Rail Power Supply |
| Output Power | 50 W |
| Output Frequency | 50/60 Hz |
| Input Voltage | 100-240 VAC |
| Voltage Protection | Overvoltage Protection |
| Efficiency | 81% (typical) |
| Material | Metal Enclosure |
| Line Regulation | 0.4% max. |
| Storage Temperature | -25AdegC to +65AdegC |
| Weight | Approx. 420 g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
power supply unit in Bhavnagar
Report incorrect details





































