


Omron Power Supply S82k-2524
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Output Current | 2.5 A |
| Current Range | 0 to 2.5 A |
| Power Factor | 0.6 (at 100 VAC, rated load) |
| Application | Industrial Automation, Control Panels, Machinery |
| Phase | Single Phase |
| Noise Level | a%0$?0.5 mVp-p |
| Working Temperature | -10AdegC to +60AdegC |
| Output Type | Other, Single Output |
| Cooling Method | Natural Air Cooling |
| Operating Temperature | -10AdegC to +60AdegC |
| Power Supply | DIN Rail Mountable |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Rated Power | 60 W |
| Features | Compact Size, High Reliability, DIN Rail Mounting, Protective Cover |
| Rated Current | 2.5 A |
| Product Type | Switching Power Supply |
| Output Power | 60 W |
| Output Frequency | 50/60 Hz |
| Input Voltage | 100aEUR"240 VAC, 85aEUR"264 VAC range |
| Voltage Protection | Overvoltage, Overcurrent, Short Circuit Protection |
| Efficiency | Approx. 77% (at rated load, 100 VAC) |
| Material | Aluminum housing |
| Line Regulation | a%0$?0.4% (within input voltage range) |
| Storage Temperature | -25AdegC to +85AdegC |
| Weight | Approx. 520 g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
power supply unit in Bhavnagar
Report incorrect details





































