




Omron Output Module Cqm1-da021
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Control System | CQM1 PLC |
| Cover Material | Other, Plastic |
| Cabinet Material | Plastic |
| Thickness | Standard module thickness (approx. 80 mm depth) |
| Rated Current | 0.3 A/channel |
| Features | High accuracy, fast response, direct mounting, easy expansion |
| Rated Insulation Voltage | 500 V AC (1 min) |
| Connectivity Type | Screw terminal, module bus |
| Current Rating | 0.3 A/channel |
| Rated Operation Voltage | 24 V DC |
| Protection Class | Class I |
| Way | 2 Channels |
| Components | Analog Output Terminals, Status LED |
| Cooling System | Passive cooling |
| Base Material | Other, Plastic |
| Panel Type | DIN Rail Mount |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Protection Level | Other, Conforms to basic insulation |
| Product Type | Other, Analog Output Module |
| Material | Other, Plastic and electronic components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | OMRON CQM1 Series Standard |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Maximum Output Current | 0.3 A per channel |
| Dimension (L*W*H) | 90 mm A-- 34 mm A-- 80 mm |
| Application | Industrial Automation, PLC system expansion |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Control Panel Boards in Bhavnagar
Report incorrect details




























