




Omron Output Module Cj1w-0d231
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Rated Current | 0.5 A/point |
| Cooling System | Natural air cooling |
| Thickness | 37 mm |
| Cover Material | Other, Plastic |
| Panel Type | DIN Rail Mounted |
| Cabinet Material | Plastic |
| Features | Short Circuit Protection; Overload Protection; High-Speed Response |
| Connectivity Type | Removable Terminal Block |
| Rated Operation Voltage | 24 VDC |
| Rated Insulation Voltage | 300 V |
| Base Material | Other, Plastic |
| Protection Class | Class II |
| Control System | PLC (Programmable Logic Controller) |
| Components | Transistor Output |
| Way | 16-Point (16 Output) Relay/Transistor |
| Current Rating | 0.5 A/point; 2 A/common |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Operating Voltage | 20.4 to 26.4 VDC |
| Product Type | Other, Output Module |
| Material | Other, Plastic and Metal |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC/EN standards compliant |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 24 VDC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 0.5 A/point, 2 A/common |
| Dimension (L*W*H) | 90 x 31 x 75 mm |
| Application | Industrial Automation; PLC Systems |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indicator for Each Output |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Control Panel Boards in Bhavnagar
Report incorrect details




























