



Omron Output Module Cs1w-0d231
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Current Rating | 0.5A per channel |
| Protection Class | Class II |
| Connectivity Type | Screw Terminal Block |
| Components | Solid State Output Circuitry |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Base Material | Other, Plastic |
| Control System | PLC (Programmable Logic Controller) |
| Panel Type | DIN Rail Mount |
| Rated Operation Voltage | 24 VDC |
| Thickness | Standard Module Thickness |
| Rated Insulation Voltage | 500 VAC |
| Cover Material | Other, Plastic |
| Features | Short-circuit protection, overcurrent detection |
| Rated Current | 0.5A/point |
| Way | 16 points |
| Operating Voltage | 24 VDC |
| Product Type | Other, Output Module |
| Material | Other, Plastic and Metal Components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC, CE, UL, cUL |
| Surface Color | Other, Gray |
| Rated Voltage | 24 VDC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 0.5A/point, 2A/common |
| Dimension (L*W*H) | 130 x 35 x 130 mm (approx.) |
| Application | Industrial Automation, PLC System |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Status Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Control Panel Boards in Bhavnagar
Report incorrect details




























