



Omron Output Module C0m1-b7a03
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Rated Insulation Voltage | 500V AC |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Components | Relay, Terminal Block |
| Current Rating | 2A |
| Connectivity Type | Screw Terminal |
| Way | 4 Channel |
| Cooling System | Natural Air |
| Control System | OMRON Automation Systems |
| Cabinet Material | Plastic Housing |
| Protection Class | Class I |
| Features | Plug-In Type, Easy Maintenance, Status Indication |
| Thickness | 38 mm |
| Rated Current | 2A |
| Operating Voltage | 24V DC |
| Panel Type | DIN Rail Mount |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Base Material | Other, High Quality Engineering Plastic |
| Rated Operation Voltage | 24V DC |
| Product Type | Other, Output Module |
| Material | Other, Industrial Grade Plastic and Metal |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | OMRON Industrial Standard |
| Surface Color | Black |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 2A per channel |
| Dimension (L*W*H) | 110 mm x 90 mm x 38 mm |
| Application | PLC I/O Systems, Industrial Automation |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indication |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Control Panel Boards in Bhavnagar
Report incorrect details




























