
Omron Limit Switch Vb-2221 - Automation Grade: Industrial
Price: 9997.00 INR / Number
(9997.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
10
In Stock
Product Specifications
| Circuit Type | SPDT (Single Pole Double Throw) |
| Temperature Range | -10AdegC to +80AdegC |
| Response Time | Instantaneous |
| Number of Module | Single module |
| Max. Current | 10A |
| Mechanical Life | 15000000 operations |
| Color | Gray |
| Finish Type | Standard Finish |
| Protection Level | IP65 |
| Automation Grade | Industrial |
| Rated Voltage | 250V AC |
| Product Type | Limit Switch |
| Material | Metal and Plastic |
| Insulation Resistance | Min. 100 MI(c) |
| Contact Resistance | Max. 300 mI(c) |
| Max. Voltage | 250V AC |
| Operating Temperature | -10AdegC to +80AdegC |
| Stoke | Adjustable plunger stroke |
| Size | Standard compact size |
| Weight | Approx. 200g |
| Mounting Type | Base mounting |
| Current Rating | 10A |
| No Of Poles | 1 |
| Currency | INR |
| Product Unit | 10 Number |
| Color | Gray |
| Mop | 10 |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 100 |
| Moq | 10 |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Brand Name | OMRON |
| Unit Type | Number |
| Price | 9997.00 INR (Approx.) |
| Minimum Ordered Packs | 10 |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAPCS2051R1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAPCS2051R1ZR
Gurugram, Haryana
Sales Manager
Mr. Gaurav
Members since
3 Years
Address
1/1, Block-A, Krishna Nagar, Basai Road, Near Enkay Rubber Factory, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details





























