
Omron Limit Switch D4e-1a20n
Price: 2187.00 INR / Piece
(2187.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Temperature Range | -10AdegC to +70AdegC |
| Finish Type | Matte |
| Automation Grade | Automatic |
| Response Time | 15 ms max. |
| Rated Voltage | 250V AC |
| Circuit Type | SPDT (Single Pole Double Throw) |
| Protection Level | IP65 |
| Max. Current | 5A |
| Color | Black & Silver |
| Mechanical Life | 10,000,000 operations min. |
| Number of Module | 1 |
| Product Type | Limit Switch |
| Material | Phenolic resin body, metal actuator |
| Insulation Resistance | 100 MI(c) min. (at 500 VDC) |
| Contact Resistance | 15 mI(c) max. (initial) |
| Max. Voltage | 250V AC |
| Operating Temperature | -10AdegC to +70AdegC |
| Stoke | 20 mm |
| Size | 17.4 mm x 46.9 mm x 30 mm (W x L x H) |
| Weight | Approx. 45 g |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Current Rating | 5A at 250VAC |
| No Of Poles | Single |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Packaging Details | Ready stock |
| Main Domestic Market | All India |
| Stock Quantity | 5 |
| Color | Black & Silver |
| Price | 2187.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Brand Name | omron |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Exporter, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
2010
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AAIFV4857C1Z2
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAIFV4857C1Z2
Gurugram, Haryana
Director
Mr Sanjay
Members since
3 Years
Address
Plot No.1678-P, Hero Honda Road, Sector-10A, Near Umang Bhardwaj Chowk, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details




























