
Omron Limit Switch D4c-3320 - Automation Grade: Industrial
Price: 3997.00 INR / Number
(3997.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
10
In Stock
Product Specifications
| Automation Grade | Industrial |
| Mechanical Life | 10,000,000 operations min. |
| Finish Type | Matte |
| Protection Level | IP67 |
| Max. Current | 5A |
| Temperature Range | -10AdegC to +80AdegC (No freezing) |
| Response Time | 15 ms max. |
| Color | Grey/Black |
| Rated Voltage | 250 VAC |
| Number of Module | Single |
| Circuit Type | Single pole double throw (SPDT) |
| Product Type | Limit Switch |
| Material | Plastic and zinc die-cast body |
| Insulation Resistance | 100 MI(c) min. (at 500 VDC) |
| Contact Resistance | 25 mI(c) max. (initial value) |
| Max. Voltage | 250 VAC |
| Operating Temperature | -10AdegC to +80AdegC |
| Stoke | Short stroke |
| Size | Approx. 49 mm x 18 mm x 16.2 mm (LxWxH, body only) |
| Weight | Approx. 30 g |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Current Rating | 5A at 250 VAC |
| No Of Poles | 2 |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Mop | 10 |
| Color | Grey/Black |
| Moq | 10 |
| Unit Type | Number |
| Stock Quantity | 50 |
| Brand Name | OMRON |
| Product Unit | 10 Number |
| Price Type | fixed |
| Price | 3997.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 10 |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAPCS2051R1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAPCS2051R1ZR
Gurugram, Haryana
Sales Manager
Mr. Gaurav
Members since
3 Years
Address
1/1, Block-A, Krishna Nagar, Basai Road, Near Enkay Rubber Factory, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details





























