
Omron Input Module C200h-id211
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron Input Module
In Stock
Product Specifications
| Working Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Current Range | 5mA per point (typical) |
| Connector Type | Removable terminal block |
| Application | PLC automation systems |
| Cooling Method | Natural air cooling |
| Features | 16 input points, removable terminal block, LED input indicators |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Power Supply | From PLC backplane |
| Rated Current | 5mA per point |
| Product Type | Input Module |
| Input Voltage | 24V DC |
| Voltage Protection | Built-in surge absorber |
| Material | Plastic (case), Electronic components |
| Storage Temperature | -20AdegC to +70AdegC |
| Weight | Approx. 180g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
omron ac drives in Bhavnagar
Report incorrect details








































