
Omron Input Module C200h-id216
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron Input Module
In Stock
Product Specifications
| Cooling Method | Natural air cooling |
| Application | PLC automation systems |
| Power Supply | Supplied from main base unit |
| Connector Type | Screw terminal |
| Current Range | 5mA (per point at 24VDC) |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Working Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Rated Current | 5mA (per input at 24VDC) |
| Features | Screw terminal block, 16-point input, status indicator lights |
| Product Type | Input Module |
| Input Voltage | 24VDC |
| Voltage Protection | Incorporated for input circuits |
| Material | Plastic, metal components |
| Storage Temperature | -20AdegC to +70AdegC |
| Weight | Approx 200g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details
































