
Omron Input Module C200h-id212
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron Module
In Stock
Product Specifications
| Cooling Method | Natural Air Cooling |
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Application | PLC Automation Systems |
| Features | 16-Point DC Input, Optically Isolated Inputs, Status Indicators |
| Power Supply | Supplied by C200H PLC |
| Rated Current | 0.15A (at 100% duty cycle, all points ON) |
| Connector Type | Removable Terminal Block |
| Working Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Current Range | 7mA per point |
| Product Type | Input Module |
| Input Voltage | 24V DC (Rated) |
| Material | Plastic Housing |
| Storage Temperature | -20AdegC to +70AdegC |
| Weight | Approx. 250g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Power Supplies in Bhavnagar
Report incorrect details






























