
Ms Pipes - High-quality Mild Steel, Durable And Defect-free Manufacturing Process, Expert Quality Assurance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Mild Steel |
| Outer Diameter | 6-120 mm |
| Wall Thickness | 1-10 mm |
| Surface Finish | Smooth |
| Length | 6000 mm |
| Standards | IS |
| Usage | Structural applications, piping systems, and general fabrication. |
| Features | Durable pipes, High strength, Corrosion resistant, Versatile usage, Precise dimensions, Cost effective |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Omeshwar Steel has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Mild Steel Pipes & Tubes in bulk from Omeshwar Steel at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
1994
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24ACQPJ1919H1ZK
Payment Mode
Letter of Credit at Sight (Sight L/C)
Certification
ISO 9001 - 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ACQPJ1919H1ZK
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Vijay Jaiswal
Address
Office No-8, Jay Jayant Estate, Opposite Keval Weigh Bridge, Rakhial, Ahmedabad, Gujarat, 380023, India
ms pipe in Ahmedabad
Report incorrect details










































