
Mobile Charger By Ukb Electronics Ltd.
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Input Voltage | 100-240V |
| Output Voltage | 5V |
| Output Current | 1A |
| Cable Length | 1m |
| Connector Type | Micro USB |
| Color | Black |
| Usage | Charges mobile phones and other USB devices |
| Safety Standards | UL Listed |
| Weight | 50g |
| Dimensions | 50x30x20mm |
| Features | Fast charging, Safe charging, Compact design, UL tested, Over-current protection, Low cost |
Product Overview
Key Features
We have UL tested mobile chargers based on switch mode power supply with variety of DC connectors & DC o/p ratings having over voltage & over current protection . At very low rates.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, UKB Electronics Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Mobile Phones, Accessories & Parts in bulk from UKB Electronics Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Pune, Maharashtra
Purchase Manager
Mr. Chetan Kulkarni
Address
Plot no. E-150, Ranjangaon, Pune, Maharashtra, 412220, India
Report incorrect details































