
Mobile Battery - Various Sizes For Seamless Performance | Compact Design, Longer Functional Life
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Mobile Battery |
| Color | Silver |
| Chemistry | Li-ion |
| Capacity | 1000 mAh |
| Voltage | 3.7V |
| Dimensions | 40x35x10 mm |
| Weight | 20g |
| Usage | Power mobile phones, compatible with select models. Refer to packaging for model compatibility. |
| Standards | BIS |
| Features | Compact design, Long life, Seamless performance, Easy charge |
Product Overview
Key Features
Specifications:
Ideal to charge battery
Available in various size
Features:
Compact design
Longer functional life
Seamless performance
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, YADAV ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Mobile Phones, Accessories & Parts in bulk from YADAV ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07APXPP1381D1ZK
Payment Mode
Cash on Delivery (COD)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07APXPP1381D1ZK
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Vinod Yadav
Address
F - 16, Laxmi Park, Near Lakdi Factory, Nangloi, New Delhi, Delhi, 110041, India
Report incorrect details







































