


Lenze E94amhe0074 - Used Model | Advanced Diagnostics, Easy Integration, Energy Efficiency, High Performance, Modular Design, Precise Control
Price: 10000.00 INR / Piece
(10000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | High performance, Precise control, Easy integration, Reliable operation, Modular design, Advanced diagnostics, Energy efficiency, Reduced downtime, Increased productivity |
| Feature | Integrated Safe Torque Off (STO) |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Shape | Rectangular |
| IP Rating | IP20 |
| Operating Temperature | 0AdegC to +45AdegC (up to +55AdegC with Derating) |
| Humidity % | Max 90% (Non-Condensing) |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Power Factor | >=0.95 |
| Overheating Protection | Other, Integrated with Temperature Monitoring |
| Connector Type | Plug-in Connectors |
| Insulation Material | High Grade Insulation |
| Color | Grey |
| Efficiency | >=96% |
| Product Type | AC Drive (Servo Inverter) |
| Application | Industrial Automation / Motion Control |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 3 x 400/480 V AC |
| Energy Consumption | Optimized for Efficient Operation |
| Output Type | Digital/Analog Outputs |
| Dimension (L*W*H) | 256 mm x 130 mm x 192 mm |
| Weight | 7.0 kg |
| Input Voltage | 3 x 400/480 V AC |
| Phase | Three Phase |
| Size | E94AMHE0074 |
| Material | Metal |
| No Of Poles | 4 |
| Connection Type | Screw Terminals, Plug-in Connectors |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others, Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Central America, Asia, Africa |
| Certifications | LENZE E94AMHE0074 |
| Product Unit | 15 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Price | 10000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Brand Name | LENZE |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Color | Grey |
| Stock Quantity | 35 |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac servo drives in Bhavnagar
Report incorrect details


































