
Lenze E84abbne3712sn0 - Advanced Control, Compact Design | Enhanced Reliability, Flexible Configuration, High-performance Motion Control
Price: 5000.00 INR / Piece
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | High-performance, Compact design, Easy integration, Advanced control, Increased efficiency, Reduced downtime, Enhanced reliability, Precise motion control, Flexible configuration |
| Shape | Rectangular |
| Connector Type | Screw Terminals |
| Surface Finish | Painted |
| Feature | Compact Size, Energy Efficient, Integrated EMC Filter |
| Operating Temperature | -10AdegC to +45AdegC |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Plastic |
| Overheating Protection | Other, Integrated |
| IP Rating | IP20 |
| Humidity % | 5% aEUR" 95% (non-condensing) |
| Power Factor | >0.95 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Efficiency | 98% |
| Product Type | Frequency Inverter |
| Application | Industrial Automation, Motor Control |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 400 V AC |
| Energy Consumption | Depends on Motor Load |
| Output Type | Three-phase AC |
| Dimension (L*W*H) | 210 x 130 x 190 mm |
| Weight | 6.1 kg |
| Size | Standard |
| Input Voltage | 3 x 400 V AC |
| Phase | Three Phase |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Material | Metal, Plastic |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Delivery Point (DP), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Western Union, Paypal, Telegraphic Transfer (T/T), Others, Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Central America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | LENZE E84ABBNE3712SN0 |
| Mop | 1 |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 15 |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Product Unit | 2 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Color | Grey |
| Brand Name | LENZE |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac servo drives in Bhavnagar
Report incorrect details


































