
Led Traffic Baton - Aluminum Alloy Housing, 35x30x154mm Dimensions | 3w Led With Multiple Lighting Modes, Direct Charging Capability
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Traffic Baton |
| Dominant Color | Red |
| Weight (Baton) | 180g |
| Weight (Torch) | 160g |
| Baton Material | PMMA/PC |
| Torch Material | Aluminum alloy |
| Dimensions (Baton) | 28*300mm |
| Dimensions (Torch) | 35*30*154mm |
| Light Source | 3W LED |
| Brightness | 100-150 lumens |
| Battery | 18650 Li-ion |
| Lighting Modes | 5 modes |
| Runtime (Super Bright) | 4 hours |
| Runtime (Bright) | 5-6 hours |
| Runtime (Medium) | 7 hours |
| Runtime (Flashing) | 8 hours |
| Charging Time | 4-5 hours |
| Charging Mode | Direct/Car |
| Usage | Traffic control, safety signaling |
| Features | Bright light, Long lasting, Multiple modes, Portable design, Durable material, Easy charging |
Product Overview
Key Features
Specification of torch light
01)Weight: 160g;
02)Housing Material: Aluminum alloy,A surface with oxidation treatment;
03)Dimensions: 35*30*154mm;
04)Light source: 3W LED1 pc;
05)LED brightness:100-150 Lumens;
06)Battery:1*18650 Li-ion battery;
07)lighting mode :super bright ,bright ,medium bright ,flashing ,SOS signal
08)Running time:A 4 hours for super bright ; 5-6 hours for bright lighting mode ;7 hours for medium bright lighting mode ;8 hours for flashing mode
09)Charging time: about 4-5 hours;
10)Charging mode: direct charging (without taking out theA battery when it is charged) by AC power ;car charge
11)Package: one gift box for each one product
Specification of baton
01)Weight :180g
02)Material: PMMA or PC (you can choose )
03)Size:28*300mm
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Producer
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Guangzhou, Guangdong
Name
Ms. Ada Chan
Address
301, Block 1, Tian'an Hi-Tech Industrial Plaza, Panyu Energy-saving Hi-Tech Park, No. 730, Yingbin Road, Donghuan St., Panyu District, Guangzhou, Guangdong, 511400, China
traffic baton in Guangzhou
Report incorrect details









































