
Led Traffic Lights By China Faruan Led Light
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| LED Type | High-brightness |
| Color | Red, Yellow, Green |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Housing Material | Aluminum |
| Dimensions | 300x100x100 mm |
| Operating Voltage | 12-48V DC |
| Usage | Traffic signal control |
| Ingress Protection | IP65 |
| Operating Temperature | -40°C to +60°C |
| Weight | 5 kg |
| Features | High visibility, Long lifespan, Energy efficient, Durable design, Easy installation, Reduced maintenance |
Product Overview
Key Features
LED Traffic Signal Lights are brighter.
LED Traffic bulbs last for years, while halogen bulbs last for months.
LED Traffic signal controller light
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, China Faruan LED light has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Roadway Safety in bulk from China Faruan LED light at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1998
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ningbo, Zhejiang
manager
Mr. Alex Ye
Address
Room #1406 of CAIHONG BUILDING, Ningbo, Zhejiang, 315000, China
traffic light in Ningbo
Report incorrect details
































