
Led Panel Indicator Light
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Pieces Piece
In Stock
Product Specifications
| Response Time | <10ms |
| Current Rating | 20mA |
| Humidity % | <90% |
| Life Span | 30,000 Hours |
| Shape | Round |
| Housing | Polycarbonate |
| Efficiency (%) | >80% |
| Beam | Indicator Focused |
| Operating Temperature | -20C to +60C |
| Light Color | Yellow |
| Control Type | Other, Manual |
| Power Supply | Direct DC Supply |
| Product Type | LED Panel Indicator Light |
| Material | Plastic / Metal |
| Base | Panel Mounted |
| Power Factor | >0.9 |
| Input Voltage | 12V DC |
| Working Temperature | -20C to +60C |
| Lamp Power | LED |
| Application | Panel Indication |
| Size | Mounting Hole 22mm |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 25 x 25 x 40 mm |
| Weight | Approx. 15g |
| Color | Yellow |
| LED Type | SMD |
| Color Temperature | Approx. 3000K |
| IP Rating | IP65 |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AEQFS0425M1ZH
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AEQFS0425M1ZH
Howrah, West Bengal
Partner
Mr. Premnath Agrahari
Members since
1 Years
Address
Flat No 302 ,No 14/1, Sree Kishen Bhakat Lane, Howrah, West Bengal, 711101, India
led panel light in Howrah
Report incorrect details

































