
Electric Rccb
Price: 2100.00 INR / Piece
(2100.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Rated Short Circuit Breaking Current | 6000A |
| Mechanical Life | More than 10,000 cycles |
| Rated Short Circuit Making Current | 6000A |
| Phase | other, Single Phase/Three Phase |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Color | White & Blue |
| Product Type | Other, Residual Current Circuit Breaker (RCCB) |
| Installation Options | Din Rail Mounted |
| Function | Earth Leakage Protection |
| Poles Number | Other, 2P, 4P |
| Rated Voltage | 230V/415V AC |
| Rated Current | 16A, 25A, 32A, 40A, 63A |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Curves | Type AC |
| Temperature Protection | -5C to 40C |
| Weight | Approx. 300g |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 5 |
| Price | 2100.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Color | White & Blue |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | SHREE TBTC GLOBAL INDUSTRIES |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AEQFS0425M1ZH
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AEQFS0425M1ZH
Howrah, West Bengal
Partner
Mr. Premnath Agrahari
Members since
1 Years
Address
Flat No 302 ,No 14/1, Sree Kishen Bhakat Lane, Howrah, West Bengal, 711101, India
Report incorrect details


















