
Led Highway Lights
Price Trend: $50 - $150 INR
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Units
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | Electric AC |
| Control Type | Other, Dimmable or Non-dimmable |
| Response Time | Instant Start (<1s) |
| Operating Temperature | -20AdegC to +50AdegC |
| Light Color | Cool White |
| Humidity % | 10% to 90% RH |
| Life Span | 50000 hours |
| Current Rating | AC Current Rating |
| Efficiency (%) | High Efficiency |
| Shape | Circular |
| Beam | Wide Beam |
| Housing | Aluminum Die-Cast |
| Wireless Distance | Optional Wireless Control (up to 100m) |
| Product Type | LED Highway Lights |
| Material | Aluminum Alloy |
| Base | Round Hook or Pendant |
| Power Factor | 0.95 |
| Input Voltage | 110V-240V AC |
| Working Temperature | -20AdegC to +50AdegC |
| Lamp Power | 100W - 200W Options |
| Application | Highway Lighting |
| Size | Medium |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 300x300x60 mm |
| Weight | Approx. 3.5 kg |
| Color | Black |
| LED Type | High Power LEDs |
| Color Temperature | Cool White (5000K - 6500K) |
| IP Rating | IP65 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ITIKAA ITECH PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from ITIKAA ITECH PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
90
Establishment
2014
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
09AADCI5362B2ZR
Payment Mode
Cash in Advance (CID), Cheque, Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AADCI5362B2ZR
Noida, Uttar Pradesh
Director
Mr. Praveen
Members since
10 Years
Address
1, D- 253, Sector-10, Noida, Gautam buddha Nagar, Noida, Uttar Pradesh, 201310, India
highway light in Noida
Report incorrect details






































