
Led High Bay Light - Premium Quality, 100w, Cool White Illumination | Superior Brightness, Durable Design, Stringently Tested
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Aluminum |
| Dimensions | Diameter: 500mm |
| Wattage | 150W |
| Lumens | 15000lm |
| Color temperature | 6500K |
| IP Rating | IP65 |
| Warranty | 3 years |
| Features | High lumen output, Energy efficient, Long lifespan, Easy installation, Durable design, Low maintenance, Cost effective |
| Product Type | LED High Bay Light |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 3 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Aspire Enterprise has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from Aspire Enterprise at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2013
GST NO
24AAYFA6407F1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAYFA6407F1ZD
Gandhinagar, Gujarat
Partner
Mr. Tarkesh Patel
Address
Plot No. B-128, Sector-25, G.I.D.C, Gandhinagar, Gujarat, 382025, India
led high bay light in Gandhinagar
Report incorrect details



































