
Ldpe Granules - 5.0 G/10 Min Melt Index, 120-280 °C Heat Resistance, White Color, 920 Kg/mⳠDensity, Ideal For Film Production & Molding
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | White |
| Melt Index | 5.0 g/10 min |
| Heat Resistance | 120-280 °C |
| Minimum Order Quantity | 2000 kg |
| Density | 920 kg/m³ |
| Usage | Film production, Injection Molding, Blow Molding |
| Features | Versatile material, High-quality, Cost-effective, Easy processing, Durable product |
Product Overview
Key Features
Specification:
Heat resistance: 120-280
Melt Index: 5.0 g/10 min
Color: White
Additional Information:
Minimum Order Quantity: 2000 Kilogram
Moreover, Our precious clients can avail these LDPE Granules from us at rock bottom prices.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Sinsrai Trading has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Sinsrai Trading at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Vapi, Gujarat
Marketing Manager
Mr. Jigar Bhanushali
Address
Dadra Check Post, Silvassa, Nagar Haveli, Haria Park, Vapi, Gujarat, 396195, India
natural ldpe granules in Vapi
Report incorrect details
































