
Ldpe Granules - Low Density Polyethylene, Black & Custom Colors | Highly Reliable For Bags, Containers & Concealed Wiring
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | White |
| Density | 0.91-0.93 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Plastic bags, containers, trays, concealed wiring pipes, LDPE film |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | Cost-effective, Reliable, Versatile, High-quality, Impurity-free |
Product Overview
Key Features
Features:
Most reasonable prices
Effectiveness
Highly reliable
Specialized in black & other colour
Uses in concealed wiring pipe, LDPE film in various item
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shiv Shakti Plastics has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Shiv Shakti Plastics at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2001
GST NO
24AAVFS0063J1ZX
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAVFS0063J1ZX
Valsad, Gujarat
Name
Mr. Kantibhai V Bhanushali
Address
Atul Valsad Road, Parnera Valsad, Gujarat, 396020, India
Report incorrect details








































