
Ldpe Granules
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
Brand Name :
A. R. S. P
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | White |
| Density | 0.91-0.93 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 1-5 mm |
| Usage | Automobiles, plastic products, films, coatings |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High Temperature, Accurate Formulation, Stable, Versatile, Cost-effective |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | Depends On Order Per Month |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Middle East, Western Europe, Africa, South America, Asia, Central America |
| Main Domestic Market | South India, All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
5
Establishment
2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Coimbatore, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Y. Rajan
Address
No. 111/114, Shanmuga Lay-Out, Ondipudur, Coimbatore, Tamil Nadu, 641016, India
ldpe granules in Coimbatore
Report incorrect details

































