
Ld Dana - Supreme Grade Quality Components, Tested For Reliability And Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Density | 0.91-0.94 g/cm³ |
| Melting Point | 105-115 °C |
| Form | Granules |
| Color | White |
| Packaging | 25 kg bags |
| Application | Films, Bags, Bottles |
| Features | High Strength, Durable, Low Cost, Easy Use |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Hindustan Polymers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Hindustan Polymers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Prithviraj Bansal
Address
B-2557, Industrial Area Narela, Delhi, Delhi, 110040, India
plastic granules in Delhi
Report incorrect details

































