
Ld Dana - Premium Quality Polyethylene Resin | Eco-friendly, Durable, Versatile Usage
Price: 65 INR / Kilograms
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
308 Kilograms
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Density | 0.91-0.94 g/cm³ |
| Melt Flow Rate | 2-10 g/10 min |
| Color | Green |
| Shape | Granules |
| Packaging | 25 kg bags |
| Applications | Films, bags, bottles |
| Features | High Strength, Durable, Cost-effective, Recyclable, Versatile |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Deepika Plastic has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Deepika Plastic at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Deepak Rajora
Address
Plot No-l1/31, Bawana, Near Vartmaan Mall, Delhi, Delhi, 110003, India
plastic granules in Delhi
Report incorrect details







































